Question #143701
A bull elephant has a mass of 2250 kg. What is his weight?
1
Expert's answer
2020-11-16T07:40:22-0500

The weight is equal to:


P=mgP = mg

where m=2250kgm = 2250kg is the mass and g=9.81m/s2g = 9.81m/s^2 is the gravitational acceleration. Thus we have:


P=mg=2250kg×9.81m/s2=22072.5NP = mg = 2250kg\times 9.81m/s^2 = 22072.5N

Answer.  22072.5 N.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS