Question #142439

in a scene in an action movie a stut man jumps from the top of one building to the top of another 4.0m away, After a running start, he leps at a velocity of 5.0m/s at an angle 15 with respect to the flat roof. will he make it to he other. roof which is 2.5m shorter then te building he jumps from?

Expert's answer

h=H−vtsin⁡15−0.5gt2−2.5=5tsin⁡15−0.5(9.8)t2t=0.858 sh=H-vt\sin{15}-0.5gt^2\\-2.5=5t\sin{15}-0.5(9.8)t^2\\t=0.858\ s

x=(5)(0.858)cos⁡15=4.14 mx=(5)(0.858)\cos{15}=4.14\ m

It is greater than 4.0 m.

Answer: yes.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS