Question #141312

In yet another crash safety test, a 2550 kg truck traveling east at 19.5 m/s crashes into a 178- kg compact car that is traveling north at 39.2 m/s. The two crumple together and travel as one unit. Find their velocity (magnitude and direction) after the collision.

Expert's answer

To solve this problem, we will apply law of conservation of momentum and energy.

Momentum along east and north direction: initial = final. Initially, they traveled as separate objects in perpendicular directions. Finally, they both travel as one body with two components of velocity along x- and y-axis.

Mvx=(m+M)ux,mvy=(m+M)uy. ux=vxMm+M, uy=vymm+M, u=ux2+uy2=M2vx2+m2vy2m+M=18.41 m/s.Mv_x=(m+M)u_x,\\ mv_y =(m+M)u_y.\\\space\\ u_x=v_x\frac{M}{m+M},\\\\\space\\ u_y=v_y\frac{m}{m+M},\\\\\space\\ u=\sqrt{u_x^2+u_y^2}=\frac{\sqrt{M^2v_x^2+m^2v_y^2}}{m+M}=18.41\text{ m/s}.

θ=atan(uyux)=atan(vymvxM)=8.11°.\theta=\text{atan}\bigg(\frac{u_y}{u_x}\bigg)=\text{atan}\bigg(\frac{v_ym}{v_xM}\bigg)=8.11°.

The angle is counted from east direction toward north.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS