By definition, the power is:
where v=2m5s=25m/sv = \dfrac{2m}{5s} = \dfrac{2}{5}m/sv=5s2m=52m/s is the speed of anchor and F=mg=20kg⋅9.81m/s2=196.2NF = mg = 20kg\cdot 9.81m/s^2 = 196.2NF=mg=20kg⋅9.81m/s2=196.2N is the force applied to it. Thus, obtain:
Answer. 78.48 W.
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments