Question #139656
1.Calculate the molarity of a solution containing 2.40 g of sodium chloride (NaCl) and 40mL solution.
2.What is the molality of 60.5% by mass of nitric acid (HNO3) solution?
3.Calculate the mole fraction of HCl and H2O in a 20% (w/w) aqueous HCl solution.
1
Expert's answer
2020-10-23T07:17:47-0400
  1. The molarity will be
C=nNaClV=m/MV=2.4/(23+35.5)40=1.03 mol/mL.C=\frac{n_\text{NaCl}}{V}=\frac{m/\Mu}{V}=\frac{2.4/(23+35.5)}{40}=1.03\text{ mol/mL}.

2. The molarity, on the other hand, can be defined in terms of mass:


mwater=mtotalmacid.m_{water}=m_{total}-m_{acid}.


Cm=macid/Mmwater=macid/Mmacid(1/0.6051)=1/0.6051M= =0.01 mol/g.C_m=\frac{m_{acid}/\Mu}{m_{water}}=\frac{m_{acid}/\Mu}{m_{acid}(1/0.605-1)}=\frac{1/0.605-1}{\Mu}=\\\space\\ =0.01\text{ mol/g}.

3. Mass of water can be defined in terms of solute mass m:


mw=m(10.2)=0.8mm_w=m(1-0.2)=0.8m

Find the amount of substance:


nw=mw/Mw=0.8m/Mw,nh=mh/Mh=0.2m/Mc.n_w=m_w/\Mu_w=0.8m/\Mu_w,\\ n_h=m_h/\Mu_h=0.2m/\Mu_c.

Find the mole fraction:


χw=nwnw+nh=0.8m/Mw0.8m/Mw+0.2m/Mh= =0.8/180.8/18+0.2/36.5=0.89. χh=nhnw+nh=0.2m/Mh0.8m/Mw+0.2m/Mh= =0.2/36.50.8/18+0.2/36.5=0.11.\chi_w=\frac{n_w}{n_w+n_h}=\frac{0.8m/\Mu_w}{0.8m/\Mu_w+0.2m/\Mu_h}=\\\space\\ =\frac{0.8/18}{0.8/18+0.2/36.5}=0.89.\\\space\\ \chi_h=\frac{n_h}{n_w+n_h}=\frac{0.2m/\Mu_h}{0.8m/\Mu_w+0.2m/\Mu_h}=\\\space\\ =\frac{0.2/36.5}{0.8/18+0.2/36.5}=0.11.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS