Question #138928

Q2) A truck driver, reacting quickly to an emergency, applies the brakes. During the driver’s 0.32 s reaction time, the
truck maintains a constant velocity of 27 m/s [fwd]. What is the displacement of the truck during the time the driver
takes to react?

Expert's answer

We can find the displacement of the truck from the formula:


s=vt=27 ms [fwd]⋅0.32 s=8.64 m [fwd].s = vt=27\ \dfrac{m}{s}\ [fwd]\cdot 0.32\ s = 8.64 \ m \ [fwd].

Answer:

s=8.64 m [fwd].s =8.64 \ m \ [fwd].


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS