Question #136912
When you try to stop your car in an emergency, there is some time before you can react. Your car is going 25 m/s and your reaction time is 0.20 s, then after you hit your brakes it decelerates at 9.5 m/s2. How far will your car travel before it stops?
1
Expert's answer
2020-10-07T07:25:48-0400

During the first 0.2s, before your reacted, the car had passed


d1=25m/s×0.2s=5md_1 = 25m/s\times 0.2s = 5m

After you hit the brakes it decelerates in the following time before the full stop:


v0=att=v0av_0 = at\\ t = \dfrac{v_0}{a}

where v0=25m/sv_0 = 25m/s and a=9.5m/s2a = 9.5m/s^2.

In this time the car passes the following distance:

d2=v0tat22=v02av022a=v022ad_2 = v_0t - \dfrac{at^2}{2} = \dfrac{v_0^2}{a} - \dfrac{v_0^2}{2a} = \dfrac{v_0^2}{2a}

Obtain:


d2=v022a=25229.532.9md_2 = \dfrac{v_0^2}{2a} = \dfrac{25^2}{2\cdot 9.5} \approx 32.9m

The full distance:


d=d1+d2=5+32.9=37.9md = d_1 + d_2 = 5+32.9 = 37.9m

Answer. 37.9 m.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS