Question #129778

A point charge 'q' produce an absolute potential of 5 V at a distance of 1 meter. What will be the Absolute Potential due to 'q' at a distance of 3 meter ?


Expert's answer

By definition, the absolute potential of point charge at the distance rr is:


φ=kqr\varphi = k\dfrac{q}{r}

where kk is a constant.

A point charge 'q' produce an absolute potential of 5 V at a distance of 1 meter, then:


k⋅q=rφ=1m⋅5V=5 V⋅mk\cdot q = r\varphi = 1m\cdot 5V = 5\space V\cdot m

Then the potential due to 'q' at a distance of 3 meter will be:


φ=k⋅qr=5V⋅m3m=5/3V≈1.67V\varphi = \dfrac{k\cdot q}{r} = \dfrac{5 V\cdot m}{3m} = 5/3V \approx 1.67V

Answer. 1.67 V.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS