Question #128576

a model rocket is launched from a raised platform at a speed of 144 ft./s it's height in feet is given by h(f)= -16t squared plus 144 t+20 (t=seconds after launch) After how many seconds does the object reach its maximum height

Expert's answer

h(t)=−16t2+144t+20h(t)=-16t^2+144t+20


dh(t)dt=0→−32t+144=0→t=144/32=4.5(s)\frac{dh(t)}{dt}=0\to -32t+144=0\to t=144/32=4.5(s)


After 4.5(s)4.5 (s).


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS