Question #128550

A spherical matter of radius 1 m, which carries a charge of +1 μC at its center, is enclosed by a Gaussian surface.
i. What is the electric flux through the Gaussian surface?

ii. Determine the permittivity of the Gaussian surface. [k = 8.99 x 109 Nm2
/C2, π = 22/7]

Expert's answer

i.


Φ=∫EdA=qϵ0=4πkq=4⋅227⋅8.99⋅109⋅1⋅10−6=113017(V⋅m)\Phi=\int EdA=\frac{q}{\epsilon_0}=4\pi kq=4\cdot\frac{22}{7}\cdot8.99\cdot10^9\cdot1\cdot10^{-6}=113017(V\cdot m)


ii.


Φ=qϵ0→ϵ0=qΦ=1⋅10−6113017=8.85⋅10−12(F/m)\Phi=\frac{q}{\epsilon_0}\to \epsilon_0=\frac{q}{\Phi}=\frac{1\cdot10^{-6}}{113017}=8.85\cdot10^{-12}(F/m)







LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS