Question #126871

When a steel block is released from rest on a steep inclined plane, it moves 50.0 cm in 0.404 s. The inclined plane makes an angle of 50.00 with respect to the horizontal. There is a constant force of kinetic friction between the steel block and the inclined surface. What is the kinetic coefficient of the frictional force?


Expert's answer

N=mgcos⁡αN=mg\cos\alpha


mgsin⁡α−μmgcos⁡α=mamg\sin\alpha-\mu mg\cos\alpha=ma


S=at22→a=2St2=2⋅0.50.4042=6.13m/s2S=\frac{at^2}{2}\to a=\frac{2S}{t^2}=\frac{2\cdot0.5}{0.404^2}=6.13m/s^2


μ=tan⁡α−agcos⁡α=tan⁡50°−6.139.81⋅cos⁡50°=0.23\mu=\tan\alpha-\frac{a}{g\cos\alpha}=\tan50°-\frac{6.13}{9.81\cdot\cos50°}=0.23 Answer.









LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS