Question #123736

A body Q of mass 5 kg moving with a velocity of 30 ms-1 is suddenly hit by another body R. If the velocity of Q is changed to 50 ms-1, in the same direction, calculate the impulse it receives.

Expert's answer

By definition, the impulse is the mass times velocity of the body:


p=mvp = mv

Thus, when the body of mass m=5kgm = 5kg obtain the velocity Δv=20m/s\Delta v = 20m/s it means the body recieves the impulse:


Δp=mΔv=5kg⋅20m/s=100kg⋅m/s\Delta p = m\Delta v = 5kg\cdot 20m/s = 100 kg\cdot m/s

Answer. 100 kg*m/s


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS