Copper has a mass density of 8.95g/cm3 and in electrical resistivity of 1.55 × 10−8ohm-m at room temperature. Assuming the effective mass is “mo”. Calculate.
1) The concentration of the conduction electrons
2) Electrical conductivity
1)
ne=zμρmNA=163.55(8950)(6.02⋅1026)=8.48⋅1028m3el
2)
σ=ρ1=1.55⋅10−81=6.45⋅107Ωm1
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!