Question #122355
A continuous wave train has 6 wave crests in a distance of 83.0 cm. If the source vibration
complete 14.0 cycles in 10.0 seconds, how far can one of these waves travel in 7.00 minutes?
1
Expert's answer
2020-06-23T12:58:46-0400
(61)λ=0.83λ=0.166 m(6-1)\lambda=0.83\to \lambda=0.166\ m

s=vt=λft=(0.166)(1.4)(760)=97.6 ms=vt=\lambda f t=(0.166)(1.4)(7\cdot 60)=97.6\ m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS