Question #121787

A liquid -in - glass thermometer has a bulb of 4 cm3 and the bore of the tube is 0.2 cm in diameter. The interval between the fixed points is 10 cm. If the thermometer is heated from 0oC to 1000C, calculate the apparent expansivity of the liquid

Expert's answer

We know that between 0 and 10 cm the temperature range is 0 to 100°C. Therefore, the expansivity is


γ=ΔH/HΔt=ΔH/[V/(πr2)]Δt=πd2ΔH4VΔt, γ=3.14⋅0.22⋅0.14⋅4⋅100=7.9⋅10−6/°C.\gamma=\frac{\Delta H/H}{\Delta t}=\frac{\Delta H/[V/(\pi r^2)]}{\Delta t}=\frac{\pi d^2\Delta H}{4V\Delta t},\\\space\\ \gamma=\frac{3.14\cdot0.2^2\cdot0.1}{4\cdot4\cdot100}=7.9\cdot10^{-6}\text{/°C}.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS