Question #119707

How long will it take Brian to increase his velocity from 5.0 m/s to 9.0 m/s if his rate of acceleration is 0.35 m/s 2

Expert's answer

We can find the time needed to increase Brian's velocity from 5.0 m/s to 9.0 m/s from the kinematic equation:


v=v0+at,v = v_0 + at,t=v−v0a=9.0 ms−5.0 ms0.35 ms2=11.43 s.t = \dfrac{v - v_0}{a} = \dfrac{9.0 \ \dfrac{m}{s} - 5.0 \ \dfrac{m}{s}}{0.35 \ \dfrac{m}{s^2}} = 11.43 \ s.

Answer:

t=11.43 s.t = 11.43 \ s.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS