Question #119515
A bottle rocket is launched from the ground with a velocity of 30.0 m/s upward.
a) What is the maximum height of the bottle rocket? ________________________
b) How long will it take the bottle rocket to reach its max height? ________________________
c) How long will it take the bottle rocket to land? ________________________
d) What will be the bottle rocket’s velocity at landing?
1
Expert's answer
2020-06-01T14:24:04-0400

Given:

v0=30.0m/s;g=9.81  m/s2.{v_0=30.0\:\rm m/s;} \\ g=9.81\;\rm m/s^2.

a)


hmax=v022g=30.022×9.81=45.9mh_{\rm max}=\frac{v_0^2}{2g}=\frac{30.0^2}{2\times 9.81}=45.9\:\rm m

b)

t1=v0g=30.09.81=3.06st_1=\frac{v_0}{g}=\frac{30.0}{9.81}=3.06\:\rm s

c)

t2=2t1=2×3.06=6.12st_2=2t_1=2\times 3.06=6.12\:\rm s

d)

vf=v0=30.0m/s(downward)v_f=v_0=30.0\:\rm m/s \quad (downward)

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS