Question #118454

Calculate the length of a constant wire of cross sectional areas 4π x 10^8m and resistivity 1.1 x 10^-6Ωm required to construct a standard resistor of resistance 21Ω (take π=22/7)

Expert's answer

Resistance of wire of length ll, cross sectional area SS and resistivity ρ\rho is R=ρlSR = \frac{\rho l}{S}, from where l=RSρ=21Ω⋅4π⋅10−8m21.1⋅10−6Ω⋅m=2.4ml = \frac{ R S}{\rho} = \frac{21 \Omega \cdot 4\pi \cdot 10^{-8}m^2}{1.1 \cdot 10^{-6} \Omega \cdot m} = 2.4 m.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS