Question #114261
What is the density of brass at 60 degree Celsius, if the density at zero degree Celsius is 15.2 g/cm³ given linear expansivity of brass is 1.9*10^-5
1
Expert's answer
2020-05-07T10:06:37-0400
ρ=ρ01+3αΔT\rho=\frac{\rho_0}{1+3\alpha\Delta T}

ρ=15.21+3(1.9105)(60)=15.15gcm3\rho=\frac{15.2}{1+3(1.9\cdot10^{-5})(60)}=15.15\frac{g}{cm^3}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS