Question #113578

A different constant velocity cart travelled 0.980.01 m in 4.20.1s.


Calculate the speed that the car traveled, including uncertainty. Show and explain ALL your working.

Expert's answer

The speed:


v=st=0.984.2=0.233msv=\frac{s}{t}=\frac{0.98}{4.2}=0.233\frac{m}{s}

Uncertainty:


Δvv=Δss+Δtt=0.010.98+0.14.2=0.034\frac{\Delta v}{v}=\frac{\Delta s}{s}+\frac{\Delta t}{t}=\frac{0.01}{0.98}+\frac{0.1}{4.2}=0.034

Δv=(0.034)(0.23)=0.008ms\Delta v=(0.034)(0.23)=0.008\frac{m}{s}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS