Question #113033
The diameter of the round copper bar is 20.06 mm. A copper ring with a hole diameter of 20.01 mm is to be attached to the rod. How much of the tire needs to be heated to insert the rod into the tire?
1
Expert's answer
2020-05-03T17:16:22-0400
d0(1+αΔT)=Dd_0(1+\alpha\Delta T)=D

20.01(1+(17106)ΔT)=20.0620.01(1+(17\cdot 10^{-6})\Delta T)=20.06

ΔT=147°C\Delta T=147\degree C


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS