Question #111636

A room heater is rated at 12 amps and 120vac. Electricity cost $0.12 per kWh. How much would it cost to run this for one month if it stayed on all of the time

Expert's answer

The power of the heater is P=IU=12A⋅120V=1440W=1.44kWP = I U = 12 A \cdot 120 V = 1440W = 1.44kW.

The duration of a 30 day month is t=30⋅24h=720ht = 30 \cdot 24 h = 720 h, hence the amount of energy the heater will consume if stayed on all the time is 1.44kW⋅720h=1036.8kW⋅h1.44 kW \cdot 720 h = 1036.8 kW \cdot h.

This will cost 0.12$⋅1036.8kW⋅h≈124.42$.0.12 \$ \cdot 1036.8 kW \cdot h \approx 124.42 \$.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS