Question #109143

Q.) A bomb of mass 300kg fragmented into two parts :one having mass 200kg moving with a velocity of 16m/s² and other having mass 100kg.Find out total kinetic energy produced in this bombarding


Expert's answer

The speed of second part of a bomb we can fin using the law of conservation of momentum

0=m1v1−m2v2.0=m_1v_1-m_2v_2.

Hence,

v2=m1v1/m2=200×16/100=32 m/s.v_2=m_1v_1/m_2=200\times 16/100=32\:\rm m/s.

The total kinetic energy

K=m1v122+m2v222==200×1622+100×3222=76800 J.K=\frac{m_1v_1^2}{2}+\frac{m_2v_2^2}{2}=\\ =\frac{200\times 16^2}{2}+\frac{100\times 32^2}{2}=76800\:\rm J.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS