Question #107368

The brick wall (of thermal conductivity
0.89 W/m ·◦ C) of a building has dimensions
of 2.6 m by 6 m and is 22 cm thick.
How much heat flows through the wall in
a 11.1 h period when the average inside and
outside temperatures are, respectively, 20◦C
and 8◦C?
Answer in units of MJ.

Expert's answer

E=Pt=kAΔTLtE=Pt=\frac{kA\Delta T}{L}t

E=(0.89)(2.6)(6)(208)0.22(11.13600)=30106JE=\frac{(0.89)(2.6)(6)(20-8)}{0.22}(11.1\cdot 3600)=30\cdot 10^6 J

E=30 MJE=30\ MJ


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS