My orders
How it works
Examples
Reviews
Blog
Homework Answers
Submit
Sign in
How it works
Examples
Reviews
Homework answers
Blog
Contact us
Submit
Question #104963
Two concrete spans of a 170 m long bridge are
placed end to end so that no room is allowed
for expansion. If the temperature increases by 20◦C, what
is the height to which the spans rise when
they buckle? Assume the thermal coefficient
of expansion is 1.2 × 10−5
(◦C)−1.Answer in units of m.
Expert's answer
L
i
=
0.5
L
=
0.5
(
170
)
=
85
m
L_i=0.5L=0.5(170)=85\ m
L
i
=
0.5
L
=
0.5
(
170
)
=
85
m
After expansion, the length of one span is
L
f
=
L
i
(
1
+
α
Δ
T
)
=
85
(
1
+
(
1.2
⋅
1
0
−
5
)
(
20
)
)
=
=
85.0204
m
L_f=L_i(1 +αΔT)=85(1 +(1.2 \cdot10^{−5})(20))=\\=85.0204\ m
L
f
=
L
i
(
1
+
α
Δ
T
)
=
85
(
1
+
(
1.2
⋅
1
0
−
5
)
(
20
))
=
=
85.0204
m
From the Pythagorean theorem,
h
=
L
f
2
−
L
i
2
h=\sqrt{L_f^2-L_i^2}
h
=
L
f
2
−
L
i
2
h
=
85.020
4
2
−
8
5
2
=
1.86
m
h=\sqrt{85.0204^2-85^2}=1.86\ m
h
=
85.020
4
2
−
8
5
2
=
1.86
m
Our fields of expertise
Programming
Math
Engineering
Economics
Physics
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS
"assignmentexpert.com" is professional group of people in Math subjects! They did assignments in very high level of mathematical modelling in the best quality. Thanks a lot
#339914
on Dec 2023
Read all reviews >>