A satellite revolves around the earth at a height h1 = 2Re. Calculate the height h2 of the satellite from the surface of the earth at which the speed of the satellite is 3/2v1 (in a radical), where v1 is the speed of the satellite at the height h1.
From the conservation of energy:
0.5mv12−2ReGmM=0.5m(1.5v1)2−h2GmM
GM(h21−2Re1)=0.625v12
h21=2Re1+GM0.625v12
h2=(2Re1+GM0.625v12)−1