Question #103991
solve for the resistance of a 100m long tungsten wire which has a circular cross sectional area with a diameter of 0.1mm solutions
1
Expert's answer
2020-02-27T10:10:18-0500

The resistance is


R=ρlA=ρ4lπd2R=\rho\frac{l}{A}=\rho\frac{4l}{\pi d^2}

R=5.601084(100)π(1104)2=713 ΩR=5.60\cdot 10^{-8}\frac{4(100)}{\pi (1\cdot 10^{-4})^2}=713\ \Omega


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS