Question #99327

The coherence length for sodium D₂ line is 2.5cm. To deduce the coherence time and spectral width of the line. Given wavelength of D₂ line=6000 angstrom.

Expert's answer

We can writer

l=tc(1)l=tc (1)

where l is the coherence length, t is the coherence time, c is velocity of light in vacuum

Using (1) we get

t=8.3×10-10 s

The spectral width of the line is given by formula

Δλ=λ×λl(2)Δλ=\frac {λ×λ}{l} (2)

Using (2) we get

Δλ=14.4×10-12 m


Answer

8.3×10-10 s

14.4×10-12 m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS