Question #98669

a ray of light passes from air through a rectangular block of glass with parallel faces 6.5cm apart at an angle of incidence 35 degrees. calculate:
a) the angle of refraction
b) the lateral displacement

Expert's answer

Calculation of angle of refraction and the lateral displacement


We need to find the angle of refraction and lateral displacement


Answer:


Angle of incident = i = 35o35^o


Angle of refraction = r


Refractive index of Air = n1=1n_1 = 1


Refractive index of glass with respect to air = n2=1.65n_2 = 1.65


thickness of the glass = t = 6.5cm


a).


Formula of Snell's Law



sinisinr=n2n1\frac {sin i} {sin r} = \frac {n_2} {n_1}



Now plug the values in the formula,


sin 35osinr=1.651\frac {sin \space 35^o} {sin r} = \frac {1.65} {1}




sin 35o1.65=sinr1\frac {sin \space 35^o} {1.65} = \frac {sin r} {1}


sinr=sin 35o1.65=0.57351.65=0.3475{sin r} = \frac {sin \space 35^o} {1.65} = \frac {0.5735} {1.65} = 0.3475

r=arcsin(0.3457)=20.33or = \arcsin (0.3457) = 20.33^o

(b).


Lateral displacement

=t×sin (ir)cosr=\frac {t \times sin \space (i - r)} {cos r}

Plug the values in the formula,



Lateral displacement=t×sin (ir)cosr=6.5×sin(35o20.33o)cos 20.33oLateral \space displacement = \frac {t \times sin \space (i - r)} {cos r} =\frac { 6.5 \times sin (35^o - 20.33^o)} {cos \space 20.33^o}

=

=6.5×0.86130.09=62.2cm= \frac {6.5 \times 0.8613} {0.09} =62.2 cm


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS