Question #95342

Question:a Plano convex lens of radius 3 cm is placed on an optically flat glass plate an illuminated by monochromatic light the diameter of the 8 bright ring in the transmitted system is 0.72 to CM .calculate the wavelength of light used

Please answer this question
Thanks

Expert's answer

The radius of bright ring is given by formula

rk=(2k1)Rλ2(1)r_k=\sqrt {\frac{(2k-1)Rλ}{2}} (1)

In our case, k=8, R=3 cm, r8=0.36 cm

Using (1) we get

λ=0.192 m


Answer

0.192 m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS