Question #93543

There is a convex spherical mirror with a focal length of 16.00 cm. When a figurine is placed in front of it, an upright image 3.00 cm tall is formed 6.80 cm behind the mirror.
Find the position of the figurine
Find the magnification of the image

Expert's answer

1a11a2=1F\frac{1}{a_1}-\frac{1}{a_2}=-\frac{1}{F}

a1=Fa2Fa2=166.8166.8=11.8cma_1=\frac{Fa_2}{F-a_2}=\frac{16*6.8}{16-6.8}=11.8cm

k=y2y1=a2a1k=\frac{y_2}{y_1}=\frac{a_2}{a_1}

k=6.811.8=0.58k=\frac{6.8}{ 11.8}=0.58

y1=30.58=5,2cmy_1=\frac{3}{0.58}=5,2cm

Answer 1)a1=11.8cm1) a_1=11.8cm 2)k=0.582) k=0.58 y1=5.2cmy_1=5.2cm


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS