A ray of light passes from air though a rectangular glass block whose longest parallel sides are 4.5cm apart. Given that the angle of incidence is 52°, determine the lateral displacement of the ray. (Refractive index of glass= 1.5)
Use this formula
x=cos(β)dsin(α−β) where
d=4.5⋅10−2(m);α=52o. and
β=arcsin(nsin(α))β=arcsin(1.5sin(52))=31.7olateral displacement of the ray.
x=cos(31.7)0.045⋅sin(52−31.7)=0.018(m)=1.8(cm)