Question #91176

A microscope is focused on an insect. When the insect is covered by a plate of glass of 2 cm thick, the microscope has to be raised 0.67cm the insect to be focused. Calculate the refractive index of the glass.

Expert's answer

the refractive index of the glass is equal to


n=220.67=1.5n= \frac { 2} {2-0.67}=1.5

Answer:

1.5


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS