Question #91138

A ray of light travelling in air falls on the surface of a transparent material at an angle of 45°to normal. It bends by 15° after refraction. Find the refractive index of the material

Expert's answer

The angle of incidence is 45 degrees.

As the refracted ray bends by 15 degrees, angle of refraction is 45-15=30 degrees.


Using Snell's law:


n=sinθisinθr=sin45sin30=1.41n=\frac{\sin{\theta_i}}{\sin\theta_r}=\frac{\sin45^{\circ}}{\sin30^{\circ}}=1.41

So, the refracting index of the material is n=1.41


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS