Question #90724

A far sighted person has his near point 50cm,find the power of lens he should use to see at 25cm, clearlly

Expert's answer

according to the formula of the lens:

D=1d1f=10.2510.5=2dioptriyD=\frac{1}{d}-\frac{1}{f} = \frac{1}{0.25}-\frac{1}{0.5} = 2 dioptriy


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS