Question #87756

Light from a source of wavelength 475 nm passes through a single slit and falls on a screen 2.5 m away. If the slit width is 2.00 μm, how many maxima occur, including the central maximum?

Expert's answer

dsinθ=nλd \sin \theta = n\lambda

nmax=dλ=20.475=4n_{max}=\frac{d}{\lambda}=\frac{2}{0.475}=4

Thus, there are 4 minima from each side of  the central maximum. So, there are


2(41)+1=72(4-1)+1=7

maxima including the central maximum.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS