Question #85136

A particle moving at 30 ms-1 west has a momentum of 1598kg.ms-1 west, calculate the mass of the particle

Expert's answer

By the definition of the momentum we have:

p=mv,p = mv,

here, pp is the momentum of the particle, mm is the mass of the particle and vv is the velocity of the particle.

Then, from this formula, we can find the mass of the particle:

m=pv=1598kgms130ms1=53.3kg.m = \dfrac{p}{v} = \dfrac{1598 kg \cdot ms^{-1}}{30 ms^{-1}} = 53.3 kg.

Answer:

m=53.3kg.m = 53.3 kg.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS