Answer on Question #82930, Physics / Optics
Question. A camera obscura used by a portrait painter is located 6m from a child who stands 1m tall. How tall is her image if the back of the camera obscura is 2m away?
Solution.
61/2=2x/2→121=4x→x=31 m.
Answer. x=31 m.
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com