Question #82811

A certain prism is found to produce a deviation of 51°0', while it produces a deviation of 62°48' for two values of the angle of incidence namely 40°6' and 82°42' respectively. Determine the refracting angle of the prism, the angle of incidence at minimum deviation and the refractive index of the material of the prism.

Expert's answer

The refracting angle of the prism

A=(i+e)-δ

A=(40°6' +82°〖42〗^' )-62°48'=60°

At minimum deviation

i=e

δ_m=2i-A

The angle of incidence at minimum deviation is

i=((δ_m+A)/2)=((51+60)/2)=55°30'

The refractive index of the material of the prism

μ=sin⁡〖(δ_m+A)/2〗/sin⁡〖A/2〗 =sin⁡〖55°30'〗/sin⁡〖(60°)/2〗 =1.648.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS