Answer on Question #81239 Physics / Optics
Question. Sodium light is incident normally on a grating of width 4⋅10−3m. The total number of lines on the grating is 2000. Determine the angular separation between the sodium D-lines in the first order spectrum?
Solution.
This light contains two closely spaced lines (the well-known sodium doublet) of wavelengths 589nm and 589.59nm. The grating spacing d is given by
d=Nl=20004⋅10−3=2⋅10−6m.
For first line
d⋅sinθ1=mλ1→θ1=arcsin(dmλ1)==arcsin(2⋅10−61⋅589⋅10−9)=0.298932rad=17.13∘.
For second line
d⋅sinθ2=mλ2→θ2=arcsin(dmλ2)==arcsin(2⋅10−61⋅589.59⋅10−9)=0.299241rad=17.15∘.
The angular separation is
Δθ=0.299241−0.298932=0.000309rad=1′4′′.
Answer. Δθ=0.000309rad=1′4′′.
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com