Question #81221

Light of wavelength 5800A°falling at nearly normal incidence gets reflected from a soap film of refractive index 1.4.what is the least thickness of the film that will appear bright and dark?

Expert's answer

Answer on Question #81221 Physics / Optics

**Question.** Light of wavelength 5800 Å falling at nearly normal incidence gets reflected from a soap film of refractive index 1.4. what is the least thickness of the film that will appear bright and dark?

Solution.

For bright


2dncosr±λ02=2dn2sin2i±λ02=mλ0(m=1,2,).2dn \cos r \pm \frac{\lambda_0}{2} = 2d\sqrt{n^2 - \sin^2 i} \pm \frac{\lambda_0}{2} = m\lambda_0 (m = 1, 2, \dots).


For dark


2dncosr±λ02=2dn2sin2i±λ02=(2m+1)λ02(m=1,2,).2dn \cos r \pm \frac{\lambda_0}{2} = 2d\sqrt{n^2 - \sin^2 i} \pm \frac{\lambda_0}{2} = (2m + 1)\frac{\lambda_0}{2} (m = 1, 2, \dots).


In our case n>n0n > n_0, where n0=1n_0 = 1 (air). So,

For bright


2dncosrλ02=λ02dncos0λ02=λ02dn=32λ0d=34λ0n=34580010101.4=3.107107m.\begin{aligned} 2dn \cos r - \frac{\lambda_0}{2} &= \lambda_0 \rightarrow 2dn \cos 0{}^\circ - \frac{\lambda_0}{2} = \lambda_0 \rightarrow 2dn = \frac{3}{2}\lambda_0 \rightarrow d = \frac{3}{4} \cdot \frac{\lambda_0}{n} \\ &= \frac{3}{4} \cdot \frac{5800 \cdot 10^{-10}}{1.4} = 3.107 \cdot 10^{-7} \, m. \end{aligned}


For dark


2dncosrλ02=λ022dncos0λ02=λ022dn=λ0d=λ02n=5800101021.4=2.07107m.\begin{aligned} 2dn \cos r - \frac{\lambda_0}{2} &= \frac{\lambda_0}{2} \rightarrow 2dn \cos 0{}^\circ - \frac{\lambda_0}{2} = \frac{\lambda_0}{2} \rightarrow 2dn = \lambda_0 \rightarrow d = \frac{\lambda_0}{2n} = \frac{5800 \cdot 10^{-10}}{2 \cdot 1.4} \\ &= 2.07 \cdot 10^{-7} \, m. \end{aligned}


**Answer.** For bright d=3.107107m-d = 3.107 \cdot 10^{-7} \, m; for dark d=2.07107m-d = 2.07 \cdot 10^{-7} \, m.

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS