Answer on Question #81220 Physics / Optics
Question. Newtons ring are formed with reflected light of wavelength 5895 Å with a liquid between the plane and curved surface. The diameter of 5 th dark ring is 0.3 cm and radius of curvature is 1 m. Determine the refractive index of liquid?
Given. λ=5895A˚=5895⋅10−10m;m=5;dm=0.3cm=0.3⋅10−2m;R=1m;β=0.
Find. n−?
Solution.

For the dark ring system:
2dncosβ+2λ=(2m+1)λ→2dncosβ=mλ→2dn=mλ→n=2dmλ
From the figure
R2=(R−d)2+r2R2=R2−2Rd+d2+r2
Because dd is very small, we have that
d=2Rr2
Finally
n=dm24Rmλ=(0.3⋅10−2)24⋅1⋅5⋅5895⋅10−10=1.31
Answer. n=1.31 .
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com