A gratting of width 2inches is ruled with 15000 lines per inch. Find the smallest wavelength separation that can be resolved in second order at a mean wavelength of 500nm
R=λ/∆λ=mN.
m=2,N=15000∙2=30000
So,
R=mN=2∙30000=60000.
We have
λ/∆λ=mN → ∆λ=λ/mN=(500∙〖10〗^(-9))/60000=0.0083∙〖10〗^(-9) m=8.3 pm.
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Learn more about our help with Assignments:
Optics