Question #80476

The bowl has a diameter of 30 cm. The distance from the bowl to the object is 75 cm, and the object size is 6 cm.

(a) what is the focal length of the mirrored surface of the bowl?
(b) what is the position of the image

(c) what is the size of the image

Expert's answer

a)
f=R/2=d/4=30/4=7.5 cm.
b)
1/d_o +1/d_i =1/f
1/75+1/d_i =1/7.5
d_i=8.3 cm.
c)
h_i=h_0 d_i/d_0 =6 8.3/75=0.67 cm.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS