Question #77792

A step index fibre 6.35 x 10-5 m in diameter
has a core of refractive index 1.52 and a
cladding of refractive index 1.47. Determine
the numerical aperture for the fibre and the
acceptance angle.

Expert's answer

Answer on Question #77792, Physics / Optics

A step index fibre 6.35×105m6.35 \times 10^{-5} \, \text{m} in diameter has a core of refractive index 1.52 and a cladding of refractive index 1.47. Determine the numerical aperture for the fibre and the acceptance angle.

Solution:


The Numerical Aperture (NA) is a measure of how much light can be collected by an optical system such as an optical fibre or a microscope lens.

The NA of any glass combination may be calculated as follows:


NA=n12n22NA = \sqrt{n_1^2 - n_2^2}


where n1n_1 = the index of refraction of the core glass, and n2n_2 = the index of refraction of the cladding glass.

Iμ\mu,


NA=1.5221.472=0.387NA = \sqrt{1.52^2 - 1.47^2} = 0.387


The NA is related to the acceptance angle α\alpha, which indicates the size of a cone of light that can be accepted by the fibre.


NA=n0sinαNA = n_0 \sin \alpha


where n0n_0 is refractive index of medium outside the fiber. For air n0=1.0003n_0 = 1.0003.

Thus,


α=sin1(NAn0)=sin1(0.3871.0003)=22.74\alpha = \sin^{-1} \left(\frac{NA}{n_0}\right) = \sin^{-1} \left(\frac{0.387}{1.0003}\right) = 22.74{}^\circ

Answer: $NA = 0.387$; $\alpha = 22.7{}^\circ$

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS