Question #75516

An object is placed 60 cm from a screen. Where should you place a convex lens of focal length 15 cm to get the image of the object on the screen?

Expert's answer

Answer on Question #75516, Physics / Optics

An object is placed 60 cm from a screen. Where should you place a convex lens of focal length 15 cm to get the image of the object on the screen?

Answer:

Let: FF – focal length, ff – distance from image to lens, dd – distance from object to lens

According to thin lens formula:


1F=1f+1d=10.15\frac{1}{F} = \frac{1}{f} + \frac{1}{d} = \frac{1}{0.15}


Also, in our case, distance from object to screen is fixed: f+d=0.6f + d = 0.6

So, we have:


{115=1f+1df+d=0.6\begin{cases} - \frac{1}{15} = \frac{1}{f} + \frac{1}{d} \\ f + d = 0.6 \end{cases}


From this, we find f,df, d:


f=0.3md=0.3m\begin{array}{l} f = 0.3m \\ d = 0.3m \\ \end{array}


So, you have to place a lens exactly in the middle.

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS