Answer on Question #75514-Physics Optics
An object of size 2cm is placed 54 cm from a screen. A convex lens of focal length 12cm is placed between the two such that the image of the object forms on the screen. Find the two possible positions of the lens.
Solution
v−u=54f1=v1−u1121=u+541−u1u2+54u+648=0u1=−36 cmu2=−18 cm
The two possible positions of the lens are
v1=54−36=18 cmv2=54−18=36 cm
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com