Answer on Question #75513-Physics-Optics
A concave lens of focal length 20 cm is placed at a distance of 20 cm from a 2 cm object which is placed perpendicularly to the principal axis. Find the size of the image formed.
Solution
f1=v1−u1−201=v1−−201v1=10−1Image distance
v=−10 cm.Magnification,
M=uv=−20−10=0.5h=0.5(2)=1 cm.Answer: 1 cm.
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com