Answer on Question #75230, Physics / Optics
Sodium light is incident normally on a grating of width 4×10−3m. The total number of lines on the grating is 2000. Determine the angular separation between the sodium D-lines in the first order spectrum.
Solution:
This light contains two closely spaced lines (the well-known sodium doublet) of wavelengths 589nm and 589.59nm.
The grating spacing d is given by
d=Nl=20004×10−3m=2×10−6m
For first line
dsinθ1=mλ1
So,
θ1=sin−1(dmλ1)=sin−1(2×10−61×589×10−9)=0.298932rad=17.13∘=17∘7′39′′
For second line
θ2=sin−1(dmλ2)=sin−1(2×10−61×589.59×10−9)=0.299241rad=17.15∘=17∘8′43′′
The angular separation is
Δθ=θ2−θ1=(0.299241−0.298932)rad=0.000309rad=1′4′′
Answer: 0.000309rad=1′4′′
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com