Answer on Question #75229, Physics / Optics
The diffraction pattern due to a single slit of width 0.4cm is obtained with the help of a lens of focal length 30 cm. If wavelength of the light used is 589 nm, calculate the distance of the first dark fringe and the consecutive bright fringe from the axis.
Solution:
**Given :**
d=0.4 cm=4×10−3 mf=0.3 mλ=589×10−9 m
**To Find :**
(x1)min=?(x2)max=?
For first dark band the condition of minima is
sinθ=dλsinθ≈θ
and
θ=f(x1)min
or
(x1)min=fθ=fdλ=4×10−3 m(0.3 m)(589×10−9 m)=44.2×10−6 m
For first secondary maximum,
dsinθ′=23λsinθ′≈θ′
So,
(x2)max=fθ′=23dλf=234×10−3 m(0.3 m)(589×10−9 m)=66.3×10−6 m
**Answer:** 44.2×10−6 m;66.3×10−6 m.
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com